Narzędzia Agile dla początkujących i nie tylko

Na okrągłym 80 spotkaniu Agile Warsaw Mariusz Kulerski i Rafał Plewa podzielili się swoimi doświadczeniami z wykorzystania różnych narzędzi do zwinnego zarządzania projektami. 

PivotalTracker

Łatwe narzędzie dla początkujących. Ma atrakcyjny program ewaluacji, pełna funkcjonalność dostępna przez 60 dni. Za prostotę konfiguracji trzeba zapłacić ograniczonymi możliwościami dostosowania tego narzędzia do swoich potrzeb.

Assembla

To narzędzie jest jak maluch: Trochę trzęsie ale jest tani i na ogół jeździ. Da się go używać ale dla większości nie będzie wyborem na całe życie.

JIRA

To cały zestaw narzędzi tworzonych przez firmę Atlassian, wśród nich jest JIRA Agile poprzednio znane jako GreenHopper. Zmiana nazwy sprzyja tworzeniu jednolitego brandu ale utrudniła poszukiwania informacji o narzędziu w zasobach dr. Google. JIRA Agile ma dużo możliwości ale konfiguracja ich nie jest trywialna i jest duża szansa, że w ciągu 7 dniowej bezpłatnej ewaluacji nie uda się skonfigurować narzędzia nie mówiąc o faktycznych testach użyteczności. Na szczęście za umiarkowaną cenę można kupić pakiet Agile Ready zawierający JIRA Agile i kilka innych narzędzi. Interesująca jest polityka cenowa Atlassian, pakiet dla 10 użytkowników kosztuje 40$, dla 25 użytkowników 3400$. Pewnie logika wyceny jest taka, że startup dostaje narzędzia bardzo tanio, jeżeli mu się udało i zaczyna zatrudniać więcej ludzi, to znaczy że narzędzie dobrze my służy więc i twórcom należy się nagroda. Narzędzi Atlassian używa wiele dużych organizacji, w tym centrum rozwoju aplikacji NSN z Wrocławia o czym pisałem tutaj.
GitHub

Nie ma profesjonalnego rozwoju kodu bez repozytorium z systemem kontroli wersji. GItHub pozwala na darmowe prowadzenie dowolnej liczby projektów Open Source (ściślej mówiąc repozytoriów publicznych). Za repozytoria prywatne trzeba płacić, plany zaczynają się od 7$ miesięcznie za 5 prywatnych projektów.

AWS
Amazon Web Services (AWS) wiodący gracz wśród dostawców modnego ostatnio cloud computing. Trafił do grona narzędzi Agile bo znakomicie ułatwia budowę środowiska dla aplikacji. Zwinne tworzenie oprogramowania wymaga zwinnej platformy do jego uruchamiania bo o szybkości całości decyduje najwolniejsze ogniwo. AWS ma gotowe struktury do wspierania skalowalnych aplikacji webowych: Serwery, load balancing, bazy danych storage. API pozwalające na skalowanie infrastruktury na miarę potrzeb aplikacji. Wszystko dostępne jako usługa na życzenie, bez zobowiązania do korzystania z zamówionych zasobów przez długi czas.

AWS oferuje kilka rodzajów przestrzeni do przechowywania danych. Można je wykorzystać do robienia kopii zapasowych. Podobno odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku to usługa, któej ceny zaczynają się od kilu tysięcy złotych. Danych z dysku ukradzionego na ogół odzyskać się nie da. Utrzymanie 1TB danych w AWS w zależności od wybranej usługi kosztuje miesięcznie od 30$ (standard storage) do 11$ Glacier storage.

Inne ciekawe usługi AWS to Amazon Elastic Transcoder oferujący konwersję dowolnych formatów plików multimedialnych. Usługa Amazon VPC pozwala na konfigurację wyjścia do sieci w dowolnym miejscu. Może nam pomóc jeżeli chcemy skorzystać z usługi udostępnianej tylko w niektórych krajach. AWS ma dobrą a nawet wzorcową dokumentację. Warto się z nią zapoznać, w szczególności zrozumieć zasady retencji dysku przy zmianie typu serwera. Podobno niejeden portfel Bitcoin został utracony w trakcie zmiany serwera AWS na inny model bo zmieniający zapomniał go umieścić na usłudze storage i trzymał na dysku serwera.

AgileZen

Narzędzie wspomniano jako godne uwagi. Dostępne jedynie w wersji hostowanej. Pełny plan kosztuje 99$ na miesiąc. Pewnie przymierzają się do wprowadzenia tańszych usług. W czasie tworzenia tego wpisu (3 lipca 2014) oferują ograniczoną wersję na 90 dni, za którą chętni sami ustalają cenę. Swoją drogą to ciekawy model ustalania ceny rynkowej na nowy produkt połączony z jego promocją.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.