Startegiczny outsourcing w chmurach

Jakiś czas temu modne były kontrakty na strategiczny outsourcing, w których globalne koncerny powierzały innym globalnym koncernom kompleksową obsługę informatyczną na ogół przekazując w ramach tej samej umowy znaczną część swojego działu IT. Istniała nawet osobna liga Mega Kontraktów, których całkowita wartość przekraczała miliard dolarów. Potem mega kontrakty popadły w niełaskę, uznano je zna mało elastyczne i tworzące nazbyt skomplikowane więzi z dostawcą. Ostatni jednak zaczęły odżywać w chmurach.

Oczywiście chodzi o chmury obliczeniowe. Dzisiaj (2.12.2014) pojawiła się informacja, że IBM podpisał kontrakt z firmą WPP na przetwarzanie danych w chmurze hybrydowej. Umowę zawarto na 7 lat i ma wartość 1.25 miliarda dolarów. Informacja pochodzi z oficjalnej strony IBM, pisał też o niej Reuters. To już trzeci kontrakt o takiej skali zawarty przez IBM w ostatnim czasie. Podobny kontrakt IBM zawarł z ABN AMRO, informacja o nim pojawiła się 1.12.2014. W listopadzie umowę podpisała Lufthansa, oficjalna informacja pojawiła się 18.11.2014.

Wszystkie te wspomniane wyżej kontrakty łączy wykorzystanie hybrydowej chmury obliczeniowej jako mechanizmu do transformacji IT. Co konkretnie kryje się za tym stwierdzeniem zapisano w kontraktach a te nie są powszechnie dostępne. Wiadomo, że IBM wybudował w Europie kilka ośrodków przetwarzania danych: Londyn, Amsterdam, Paryż, Ehningen (NIemcy) zapewne rozumiejąc potrzebę przechowywania danych w obszarze legislacyjnym EU i preferencje klientów. IBM zapowiada, że wkrótce ogłosi informacje o kolejnych kontraktach, ciekawe jaka będzie odpowiedź konkurencji. Wygląda na to, że na rynku mamy trend przenoszenia platformy obliczeniowej od wewnętrznego IT w chmury. Ktokolwiek planuje inwestycję w serwerownię, centrum przetwarzania danych czy w zakup serwerów powinien szybko przejrzeć swoją strategię i upewnić się, że jest właściwa. Utopiony koszt przywiązuje do ziemi a inni mogą w tym czasie odlecieć w obliczeniowe chmury.

Strategiczny outsourcing w chmurach – lista kontraktów

  • 2015.02.24 (Reuters) Deutsche Bank podpisuje kontrakt z HP. Umowę zawarto na 10 lat, ma wartość kilku miliardów dolarów. W ramach umowy HP dostarczy Helion – swoje rozwiązanie do zarządzania prywatną chmurą zmodyfikowane dla potrzeb DB. Motywacją dla kontraktu miała być redukcja kosztów banku i większa elastyczność usługi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.